Domů » Zajímavosti

Obsah

Ostatní

10 nejčtenějších

Napište nám

captcha

Taky vás něco hodně štve?

Mrkněte na nový, rozjíždějící se blog, který se na svět dívá zcela bez skrupulí.
Kategorie: Zajímavosti

TOP 10: Nejmírumilovnější státy světa

TOP 10: Nejmírumilovnější státy světa

Podle Institutu pro ekonomiku a mír z dílny americko-australského týmu se svět za poslední dva roky umírnil. Blízký východ a severní Afrika však tento trend nenásledují, výrazně se zhoršily. Nejmírumilovnější zemí je Island.


Zmíněný institut se pokouší už několik let změřit mírumilovnost jednotlivých zemí světa a každoročně vydává zprávu s výsledky, která se nazývá Global peace index (Globální index míru).

Měřítkem měření je 23 ukazatelů ve 158 zemích - od občanských protestů, kriminality, vztahů se sousedními státy či výdaji na armádu. Jedním z hlavních ukazatelů je také zapojení státu do nějakého ozbrojeného konfliktu. Dluhová krize či arabská jaro - vlny nepokojů v Evropě i arabském světě měly za následek, že index se celkově zhoršoval. 

V současnosti však institut přichází s optimističtější informací - oproti dvěma předchozím rokům se situace mírně zlepšila, i když je situace v Sýrii stále kritická av Evropě narůstají protesty. 

Největší pokroky mají za sebou africké země Zimbabwe a Madagaskar, které každoročně zaznamenávají progres. Naopak - Blízký východ a severní Afrika se dostali na konec žebříčku. Mezi největší propadáky se řadí Egypt, Tunisko, Malawi či Omán. Snad nejkritičtější čísla připadla letos Sýrii, ve které probíhá válka mezi přívrženci prezidenta Bašár Asada a odpůrci režimu. 

Somálsko je na tom nejhůře - zemi ovládají islámští ozbrojenci hnutí al-Šabáb a vláda nad zemí nemá téměř žádnou kontrolu. 

Evropu může těšit fakt, že nejmírumilovnější zemí světa je Island. Češi se umístili na 13. pozici, Slováci na 26., Poláci na 24., Maďaři na 17. a Rakušanům patří výborná 6. příčka. Řecko neustále padá, za poslední 4 roky se i kvůli nepokojům a zvýšené kriminalitě propadlo o 40 příček.

Top 10 najmírumilovnějších zemí světa

1. Island 
2. Nový Zéland, Dánsko
3. ---
4. Kanada
5. Japonsko
6. Rakousko, Irsko
7. ---
8. Slovinsko
9. Finsko
10. Švýcarsko

Top 5 nejkritičtějších zemí světa

1. Somálsko 
2. Afghánistán
3. Súdán
4. Irák
5. Kongo

Zdroj: visionofhumanity.orgSouvisející články  print Formát pro tisk

  Komentáře rss


  Nebyly přidány žádné komentáře.

  Online nabídka od Finep. Obytné komplexy nebo-li developerské projekty Praha jsou stále více oblíbené mezi Pražáky. Easy firma pro Vás má firmy na prodej a jsou to s.r.o., a.s., SE. Nabízíme výhodné a krásné nové byty Praha včetně luxusních a to i v novostavbách. Což jsou takzvané firmy na prodej nebo-li ready made společnosti. Vyberte si vysněný byt z některé novostavby v Praze.

  Reklamní blok


  © 2010 - 2012 - Tajemství.eu, jehož autorem je..., podléhá licenci Creative Commons 3.0.|Image: FreeDigitalPhotos.net

  Kód a grafika - Tomáš Smetka | DesignFLOW