Domů » Ostatní, Věda a technika, Zajímavosti

Obsah

Ostatní

10 nejčtenějších

Napište nám

captcha

Taky vás něco hodně štve?

Mrkněte na nový, rozjíždějící se blog, který se na svět dívá zcela bez skrupulí.
Kategorie: Ostatní, Věda a technika, Zajímavosti

Pozadí chřipkových pandemií

Pozadí chřipkových pandemií

Globální pandemie chřipky v letech 1918, 1957, 1968 a 2009 zahubily množství lidí. Analýza vzorů počasí z doby, kdy propukly, ukázala, že každé předcházel klimatický jev La Niña ve středním Tichomoří.


Oznámili to Jeffrey Shaman z Columbia University v New Yorku a Marc Lipsitch z Harvard University v Massachusettském Cambridge 

Uvědomili si, že jev La Niña ovlivňuje migraci ptáků, kteří jsou považováni za hlavní přírodní rezervoár lidské chřipky.

Proto se blíže podívali na záznamy o teplotě oceánu v rovníkovém Tichomoří během podzimu a zimy před zmíněnými čtyřmi největšími chřipkovými pandemiemi. Všechny se poprvé objevily během jara či léta na severní polokouli. 

Zjistili, že tehdy vždy poklesla teplota vody u hladiny moří této části Tichého oceánu pod normál, což odpovídá jevu La Niña. Což je klimatický jev označovaný jako Jižní oscilace El Niña (El Niño Southern Oscillation, ENSO). Tato fáze se objevuje každých 2-7 let. 

La Niña mění letové trasy, délky zastávek, celkovou zdatnost a druhové promíchávání ve skupinách migrujících ptáků. V souhrnu to přispívá k podmínkám, při kterých snadněji vznikají nové a potenciálně nebezpečné varianty chřipkového viru. 

Změny migrace nemění pouze kontakty mezi druhy ptáků. Mohly by také měnit kontakty ptáků s domácími zvířaty, jako jsou prasata. No a výměna genů mezi chřipkovými viry ptáků a prasat sehrála roli v pandemii prasečí chřipky z roku 2009. 

Jeffrey Shaman a Marc Lipsitch zveřejnili tyto poznatky online v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences.print Formát pro tisk

Komentáře rss


Nebyly přidány žádné komentáře.

Online nabídka od Finep. Obytné komplexy nebo-li developerské projekty Praha jsou stále více oblíbené mezi Pražáky. Easy firma pro Vás má firmy na prodej a jsou to s.r.o., a.s., SE. Nabízíme výhodné a krásné nové byty Praha včetně luxusních a to i v novostavbách. Což jsou takzvané firmy na prodej nebo-li ready made společnosti. Vyberte si vysněný byt z některé novostavby v Praze.

Reklamní blok


© 2010 - 2012 - Tajemství.eu, jehož autorem je..., podléhá licenci Creative Commons 3.0.|Image: FreeDigitalPhotos.net

Kód a grafika - Tomáš Smetka | DesignFLOW