Domů » Zajímavosti

Obsah

Ostatní

10 nejčtenějších

Napište nám

captcha

Taky vás něco hodně štve?

Mrkněte na nový, rozjíždějící se blog, který se na svět dívá zcela bez skrupulí.
Kategorie: Zajímavosti

Nalezena další planeta naší sluneční soustavy?

Nalezena další planeta naší sluneční soustavy?

Ve škole to bylo jednoduché. Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun a Pluto. Sluneční soustava má devět planet, které krouží kolem naší mateřské hvězdy. V minulém desetiletí se však vše začalo komplikovat. Nejdříve astronomové za Neptunem narazili na objekty, které oprtoti němu nebyly mnohem menší, případně s ním byly srovnatelné.


A bylo jich najednou tolik, že se s tou situací muselo něco udělat. Proto se v roce 2006 na astronomickém kongresu v Praze rozhodlo, že devět planet nebude. A že z devátého tělesa našeho solárního systému zůstane jen trpasličí planeta. Cenou útěchy byl termín "plutíno", kterým se začaly označovat některé transneptunických objekty. 

Naše sluneční soustava však možná přeci jen obsahuje devět planet. Naznačují to simulace, které minulý týden na zasedání Americké astronomické společnosti představil brazilský astronom Rodney Gomes.

Další planeta?

Kuiperův pás je vzdálená oblast naší sluneční soustavy. Nacházejí se v něm stovky známých těles a nejméně jedno je zřejmě větší, než Pluto. 136199 Eris však nemusí být největším objektem této daleké oblasti našeho planetárního systému.

Vědci už nějaký čas tušili, že několik těchto objektů se pohybuje po zvláštních drahách. A podle našich modelů by se jejich oběžné dráhy měly nacházet jinde. 

Podle magazínu National Geographic se Gomes rozhodl tuto záhadu prozkoumat. Analyzoval dráhy 92 objektů Kuiperova pásu a porovnal je s počítačovými simulacemi, které mu ukázaly, jak by dráhy měly být ve vesmíru rozmístěny. 

Tyto simulace zkoušel astronom bez i s přidáním další planety. A ty bez planety ukázali výsledek, který se lišil od skutečných drah známých objektů. "Myslím si, že nejjednodušším vysvětlením je proto průvodce Slunce s hmotou planety," vysvětluje Rodney Gomes pro časopis.

Kosmický cizinec

Výpočty však neukázaly, jak velká by devátá planeta sluneční soustavy mohla být, ani kde se přesně nachází. Nabídly však několik možností: kdyby planeta byla velká zhruba jako Neptun, kroužila by asi 225 miliard kilometrů od Slunce. 

Pokud by planeta byla velká asi jako Mars, byla by podstatně blíže - zhruba osm miliard kilometrů, což je téměř dvakrát dál než Neptun.

Sporný by však byl původ takové planety. Nemusí se totiž jednat o objekt přímo z naší vlastní sluneční soustavy. Podle Gomese existuje hypotetická možnost, že planetu mohlo Slunce zachytit z mezihvězdného prostoru, kde se dostala poté, co ji nějaká událost vystřelila z jejího domovského planetárního systému. 

"Samozřejmě, objev další planety ve sluneční soustavě by byla velká věc," komentuje Gomesovou tvrzení astronom Rory Barnes. "Ale ve skutečnosti si nemyslím, že by měl důkazy, že tam někde je."

Opravdu existuje?

Odborníci zdůrazňují, že na tvrzení o objevu nové planety je brzy. Gomes totiž předpokládá, že jeho počítačové simulace jsou správné.

Simulace brazilského astronoma navíc nepomáhají vědcům s určením přesného místa, kam by měli nasměrovat naše pozemské i vesmírné teleskopy. A pokud je planeta skutečně tak daleko, může být i velkým problémem ji objevit, a následně i určit její velikost.

Například v případě trpasličí planety 136199 Eris, která je zřejmě větší než Pluto, dodnes netušíme její přesnou velikost. Hubbleův vesmírný dalekohled sice naznačil, že trpaslík může mít průměr okolo 2400 kilometrů, přičemž Pluto má zhruba o sto kilometrů méně. 

Výpočty ale ukazují, že pokud by těleso bylo ve skutečnosti tmavší, než předpokládáme, mohlo by být podstatně větší.

Související články  print Formát pro tisk

  Komentáře rss


  avatar,Nová planetka ? odpovědět trvalý odkaz
  A co vážení, migrující záhadní planeta Niburu, která se otáčí kolem slunce a svírá asi 45 stupňů s planetami naši sluneční soustavy.Kdysi se prý asi před 4 miliardy let srazila se Zemí a vyrvala náš Měsíc.Asi jednou za 5 tisíc let způsobuje svými slapovými silami katastrofu a protíná dráhu naši Zemi.Setkává se v rovině Slunce a všech otáčejících se planet. Je to chybějící planeta mezi Marsem a Jupiterem.Dle výpočtů by tam měla taková planeta být.
  avatar odpověděl(a) trvalý odkaz
  To už sem taháš Sumerskou mytologii, ale není to tak zcela přesně. Nibiru byla křizující planeta, kterou Slunce a gravitace planet zachytili při její pouti vesmírem (Při této došlo např. ke změně náklonu osy Uranu - od té doby se prý Vesmírem valí jako balón, anebo "odtržení" jednoho z měsíců Saturnu a vrhnutí na samostatnou oběžnou dráhu - dnešní Pluto) Mezi Marsem a Jupiter byla planeta Tiamát (vodní planeta), která se střetla s měsící planety Nibiru a ty ji prostě, společně s obrovskou gravitací planety Nibiru a jejími slapovými silami, rozsekali... Z poloviny planety Tiamát se stala naše Země, z druhé pás asteroidů mezi Marsem a Jupiterem + komety... Také náš Měsíc je, dle Sumerské mytologie (a Zecharii Sitchina), původně satelitem Tiamát, Země si jej přitáhla svoji gravitací až při pouti Sluneční soustavou na své nynější místo. Jinak Nibiru je (byla) planeta s extrémně eliptickou dráhou, otáčející se a směřující proti směru hodinových ručiček (podobně jako Venuše)... Je to trochu složitější, ale takhle to prostě je (bylo) ... :)

  Online nabídka od Finep. Obytné komplexy nebo-li developerské projekty Praha jsou stále více oblíbené mezi Pražáky. Easy firma pro Vás má firmy na prodej a jsou to s.r.o., a.s., SE. Nabízíme výhodné a krásné nové byty Praha včetně luxusních a to i v novostavbách. Což jsou takzvané firmy na prodej nebo-li ready made společnosti. Vyberte si vysněný byt z některé novostavby v Praze.

  Reklamní blok


  © 2010 - 2012 - Tajemství.eu, jehož autorem je..., podléhá licenci Creative Commons 3.0.|Image: FreeDigitalPhotos.net

  Kód a grafika - Tomáš Smetka | DesignFLOW