Domů » Zajímavosti, Věda a technika, Spekulace

Obsah

Ostatní

10 nejčtenějších

Napište nám

captcha

Taky vás něco hodně štve?

Mrkněte na nový, rozjíždějící se blog, který se na svět dívá zcela bez skrupulí.
Kategorie: Zajímavosti, Věda a technika, Spekulace

Dochází lidstvu voda?

Dochází lidstvu voda?

Večer jí omyjeme nádobí, přes víkend polijeme zahradu. V létě se půjdeme vykoupat, dokonce i tam, kde bychom neměli. Farmáři jí budou zavlažovat své vysychající pole, zřejmě každým rokem více. Pitná voda nám zatím bude téct z kohoutků, objeví se jakoby odnikud a i když budeme mlhavě tušit, že někde jsou její podzemní zásoby, nebudeme ji považovat za problém. To by se však mohlo změnit. Evropa i zbytek světa se musí podle OSN připravit na časy, kdy voda začne být vážným problémem.


Konec britských trávníků?

Sytě zelený, nakrátko ostříhaný, staletí pěstovaný trávník. Takový je jeden z nejznámějších symbolů Velké Británie. Anglická pýcha však letos dostane tvrdou ránu - od dubna bude v některých částech země platit zákaz zalévat zahrady.

Anglie zažila jednu z nejsušších zim v historii měření a země už mluví o nedostatku vody. A odborníci upozorňují, že podobná situace se může pravidelně opakovat. Pokud si proto na jihu a jihovýchodě království vezmete už za týden zahradní hadici a začnete zalévat trávu, můžete skončit s pokutou. 

Příklad z Velké Británie vyznívá extrémně. Už nyní jsou však v Evropě státy, kde bývá čistá pitná voda problémem. A kde jen tak jednoduše neteče z kohoutku, jak je zvykem na u nás. 

Špatně jsou na tom například některé oblasti Portugalska a Francie, které podle nové zprávy UNESCO ročně spotřebují více vody, než je příroda schopna dodat.

Zatímco my se můžeme spoléhat na deště a také na naše řeky, organizace při OSN odhaduje, že i jižní oblasti Evropy mohou mít v budoucnu další problémy. A nebudou osamocené.

Miliarda lidí bez vody

"Kritické je, že právě sledujeme nárůst množství regionů, v nichž mohou mít řeky nedostatek vody," říká i pro BBC Jacqueline McGladeová, výkonná ředitelka Evropského úřadu pro životní prostředí. "Následkem by mohla být změna chování. A co to bude znamenat, to vlastně nikdo neví. "

UNESCO odhaduje, že v současnosti nemá přístup k čisté nebo kvalitní pitné vodě asi miliarda lidí denně. Nejde přitom jen o rozvojové země, i Evropa dnes využívá většinu svých zdrojů.

Nová zpráva Evropské unie navíc zdůrazňuje, že jihoevropské země přes nedostatek používají až osmdesát procent své vody na zavlažování polí a chov zvířat, přičemž nároky zemědělců rostou. Problémy může mít nebo už má většina Španělska, jih Francie a východ Velké Británie. 

"Měli bychom začít uvažovat nad její efektivnějším využíváním," dodává McGladeová. "Když už pro nic jiného, ​​tak pro cenu čisté vody."

Magazín Nature tvrdí, že Evropa je na tom vlastně ještě docela dobře. Lidé se přinejhorším mohou vypravit do obchodu a vodu si koupit. Ne všechny země však mají podobné štěstí. 

Rozvojové státy světa nemají nejen vodu, ale ani peníze, aby s tímto problémem něco dělali. Odhaduje se proto, že pokud jim například naprší, nevědí jak tuto vodu využít. A pokud už jednou vodu použijí, nejsou schopny ji využít ji znovu. Studie o světovém vývoji vody a vodních zdrojů proto říká, že čtyři pětiny takových odpadních vod nikdo nevyužije.

Šetřete vodou

Skutečným problémem však podle odborníků je, že stále více používáme neobnovitelné zdroje. A navíc ani pořádně netušíme, kolik té vody vlastně v zásobách máme.

"Nemůžete pak mluvit a rozhodovat o čemsi, o čem mnoho nevíte," říká pro Nature Olča Unver, koordinátor studie o stavu světových vod pro OSN. Organizace přitom odhaduje, že tyto problémy se ještě podstatně zhorší. Pokud pro nic jiného, ​​tak pro rostoucí počet lidí na světě, z nichž stále více bude žít ve městech.

Nás se podobné problémy zatím týkat nemusí. Ale OSN i odborníci varují, že voda se může v budoucnu stát strategickou surovinou podobně jako ropa či drahé kovy. A nemusí se tak dít pouze ve vyschlé Africe. 

Británie mezitím vyzývá své obyvatele, aby šetřili. Pokud si myjí zuby, mají vodu vypnout. A když se vykoupou, ať vodu vylijí na rostliny v zahradě - radí jim jejich úřad pro životní prostředí. Od 5. dubna však plánují anglické úřady vše řešit jinak. 

Pokud chcete zalévat trávník a chytíme vás, zaplatíte pokutu, vzkazují svým občanům.print Formát pro tisk

Komentáře rss

Zasílate odpověď ke stávajícímu příspěvku (zrušit).

Jméno
Kontrola captcha
Text
b i url img code   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10

avatar,- odpovědět trvalý odkaz
svetu dochádzajú zásoby ropy a nie voda tá tu bude stále.
avataricon odpověděl(a) trvalý odkaz
S ropou máte pravdu, ale voda na tom nebude o mnoho lépe.
avatar,Voda odpovědět trvalý odkaz
Bohužel je to tak. Vodu bereme jako samozřejmost a nepomýšlíme na to, že její zásoby jsou také vyčerpatelné. Smutné, ale pravda.

Online nabídka od Finep. Obytné komplexy nebo-li developerské projekty Praha jsou stále více oblíbené mezi Pražáky. Easy firma pro Vás má firmy na prodej a jsou to s.r.o., a.s., SE. Nabízíme výhodné a krásné nové byty Praha včetně luxusních a to i v novostavbách. Což jsou takzvané firmy na prodej nebo-li ready made společnosti. Vyberte si vysněný byt z některé novostavby v Praze.

Reklamní blok


© 2010 - 2012 - Tajemství.eu, jehož autorem je..., podléhá licenci Creative Commons 3.0.|Image: FreeDigitalPhotos.net

Kód a grafika - Tomáš Smetka | DesignFLOW